Chytání ptačího ocasu

Lan-čchüe-wej - čínsky 攬雀尾 (pchin-jin: Lǎnquèwěi) lze přeložit jako "chytání ptačího ocasu", nebo "zachycení vrabčího ohonu".
 
První znak 攬 lan znamená chytit, přivlastnit, vzít, obejmout, získat nebo přivázat.
Druhý znak 雀 chüe znamená malý pták, jako je vrabec.
Třetí znak 尾 wej znamená ocas, ohon, zadní část nebo konec.
 
Při tomto pohybu připadají na jeden krok hned čtyři akce rukama - odražení pcheng, odvrácení , zatlačení ťi a odhození an. Jejich střídavé provádění, zejména pokud bychom je cvičili v rychlejším tempu, působí dojmem, jako bychom se marně pokoušeli zachytit nebo uchopit neposedného ptáčka za jeho mrštný ocásek. Cvičíme-li však formu pomalým tempem, připomíná spíše hlazení pavích ocasních per.
 

Při cvičení lan-čchüe-wej si dávejte pozor na to, abyste drželi svůj trup vzpřímeně s mírným sklonem vpřed. Přední ruka zůstává před tělem po celou dobu, tedy i v pozici odvrácení lu, kdy se celým tělem stahujeme směrem dozadu.
 
Během pohybu pažemi v přípravné fázi nezvedejte loket horní paže výše než je dlaň. V žádném případě nezvedejte ramena. Nezaklánějte se, snažte se udržovat stabilní pozici po celou dobu. Při vykročení nezvedejte nohu vysoko.
 
Snažte se cvičit co nejuvolněněji, bez zbytečné svalové tenze, neučíme se posilovat svaly, ale spíše relaxovat. Pokuste se zkoordinovat pohyb obou paží.
 
Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat na DALŠÍ figuru nebo se vrátit ZPĚT na celou sestavu.
 
 
 

Česká asociace taijiquan

Vytvořeno službou Webnode