CO VŠECHNO CVIČÍME
Jangovy zjednodušené sestavy
8 forem - video - seznam pohybů v pdf ZDE
24 forem - video - seznam pohybů v pdf ZDE
40 forem - video - seznam pohybů v pdf ZDE
Sestavy tchaj-ťi holých rukou
Tradiční sestava 108 forem - video - seznam pohybů v pdf ZDE
Esenciální sestava 13 forem - video - seznam pohybů v pdf ZDE
ROZPIS SPECIÁLNÍCH LEKCÍ 2024-25
Zde najdete přehlednou tabulku plánovaných nedělních lekcí tajči a čchi-kungu. Můžete si nejen poznamenat do svých diářů, ale také se včas přihlásit.
Informace o aktuálních akcích pak naleznete v UDÁLOSTech.
Akce se koná vždy v tom městě, kde je o ni zvýšený zájem. Pokud je počet zájemců rozložen mezi kluby rovnoměrně, konají se akce v Teplicích, v samotném srdci Ústeckého kraje.
Kluby taiji:
Turnov
Teplice
Sokolov
Louny
Litvínov
Litoměřice
Děčín
Chomutov
Co obnáší kurzy tchaj-ťi čchüan
Naučit se základy tajči (jak se v Čechách běžně umění tchaj-ťi čchüan říká) není obtížné, ale jako každá aktivita, která za něco stojí, vyžaduje určitý čas a úsilí. Během kurzu tajči v našem klubu budete procházet třemi fázemi: výukou základních znalostí a dovedností, prohlubováním střední úrovně znalostí a dovedností, a rozvojem vyšší úrovně znalostí a dovedností tajči (viz níže).
Rozvrh kurzu v našem klubu je nesmírně flexibilní a je založen na praxi, což znamená, že vám náš klub může nabídnout program s individuálním postupem a pozvolností podle toho, jak rychle se učíte. Je možné dokončit základní studium během pár měsíců, tří nebo čtyř, předpokládáme-li, že jste připraveni věnovat se tomuto umění co nejaktivněji.
Každopádně, většina lidí preferuje neuspěchaný rozvrh. Kontaktujte nejbližší klub České asociace taijiquan a zjistěte, jaký mají rozvrh nebo požádejte o soukromé či "polo-soukromé" lekce.
1. Rozvoj základních znalostí a dovedností – zahrnuje vaše obeznámení se se základními principy a postupy cvičení tajči. Naučíte se věci jako např. jak relaxace ovlivňuje vaše tělo, jak správně koordinovat pohyby rukou, nohou, hlavy a trupu, jak udržet rovnováhu v různých pozicích těla i za pohybu. Naučíte se základní, tzv. krátkou sestavu tchaj-ťi čchüan 24forem včetně znalostí významů jednotlivých pohybů sestavy. Naučíte se také techniky bezručního a jednoručního cvičení s partnerem tchuej-šou, které rozvíjí další dovednosti harmonického pohybu.
Studium teoretických znalostí provedete sami přečtením brožurky našeho kurzu tajči a následnými konzultacemi během jednotlivých lekcí. Pokud se rádi učíte prostřednictvím vašeho počítače, můžete také dostat odkazy na videa ke stažení. S Instruktorem projdete, co jste nastudovali a na konci kurzu provedete jednoduchou zkoušku, která vás ujistí, že znáte všechny klíčové koncepty a pojmy.
2. Rozvoj střední úrovně – obsahuje hlubší průnik do znalostí a dovedností vlastního těla. Budete rozvíjet vnímání hlubších procesů a fungování svého pohybového aparátu, držení hrudní i bederní části páteře, uvolnění a přirozené stimulace vnitřních orgánů, rozvoj pohyblivosti kloubů, vnímání těžiště. Dále se zde naučíte tzv. střední sestavu tchaj-ťi čchüan 40forem, praktické použití pohybů tajči neboli jung-fa a pokročilé cvičení obouručního tchuej-šou s partnerem. Seznámíte se se základním použitím tradičních zbraní tajči a poznáte všechno od péče o svou výstroj až ke snadnému přemožení i silnějšího a většího soupeře než jste vy sami. Plus můžete potkat nové přátele a vůbec se dobře bavit, třeba na dovolené s tajči.
3. Rozvoj vyšší úrovně znalostí a dovedností – zde budete vy a vaši přátelé pokračovat v učení se umění tajči na té nejzajímavější úrovni. Pochopíte vliv myšlenek a emocí na vaše tělo, porozumíte tomu, co je to vnitřní energie a naučíte se vnímat její tok ve svém těle. Naučíte se spojit fyzické pohyby s koncentrací mysli a pomocí svého soustředění vytvářet pohyb. Naučíte se tradiční dlouhou sestavu tchaj-ťi čchüan 108forem a také párovou sestavu tuej-lien, dále a hlouběji proniknete do znalostí umění tajči díky cvičení se zbraněmi. Nyní se budete bavit skládáním všeho dohromady a naplno též prožijete dobrodružství meditace v pohybu. Budete studovat a procvičovat nejen v blízkosti vašeho bydliště, ale i ve více exotických destinacích na dovolené, třeba i v samotné Číně – kolébce umění tchaj-ťi čchüan. Výběr je pouze na vás.
Jak dlouho kurz trvá?
Kurz tajči v našich klubech je koncipován na školní rok. Přitom první pokroky můžete pocítit dříve, než si myslíte, již během prvních týdnů cvičení. Tři úrovně studia tajči mohou odpovídat teoreticky třem školním rokům nebo třeba devíti rokům (3x3). Tato doba je ve skutečnosti proměnlivá a závisí jedině na tom, jak často se budete setkávat se svým instruktorem a jak často budete studovat a procvičovat látku během týdne. Znamená to, že pokračujete svým tempem – rychleji nebo pomaleji v závislosti na čase, který potřebujete, abyste se stali zkušeným adeptem, který cvičí tajči pro radost.
Máte-li zájem zúčastnit se našeho kurzu, můžete si předem vytisknout naši p řihlášk u .
Další doplňující informace:
Minimální věk pro vstup do kurzu – teoreticky není stanoven, některé děti jsou schopné spolupracovat a učit se již cca od šesti let, i když pro střední a vyšší úrovně cvičení nemívají malé děti dostatek trpělivosti. Maximální věk je definován o to méně, neboť cvičení je zpočátku nenáročné, uvolněné a doporučuje se i starším a nemocným jedincům. Ve skutečnosti záleží pouze na tom, jestli vás tajči osobně zaujme a vydržíte u něj.
Fyzické předpoklady – každý člověk, který je schopen obyčejné chůze, je schopen začít s tajči. Pokud máte zdravotní potíže a chcete začít cvičit kvůli pozitivním zdravotním efektům tajči, poraďte se nejprve se svým ošetřujícím lékařem.
Učební materiály – během kurzu tchaj-ťi čchüan budete potřebovat a používat příručku tajči, případně další literaturu o tomto umění, klasickou knihu tao-te ťing, audio-CD a DVD České asociace taijiquan. V průběhu kurzu si budete jistě chtít postupně pořídit tajči obleček (kimono), vhodnou obuv a také pomůcky ke cvičení jako jsou tajči zbraně, vějíř atd.
Na co se připravit – umění tchaj-ťi čchüan je jedinečná cesta jak se postavit výzvám a přeměnit svůj život pozitivním způsobem. Stát se adeptem tajči vám dá možnost vzkvétat a čelit životu každý den. Ale být úspěšný a zvládnout tajči jako celek, vyžaduje odhodlání, vytrvalost a trpělivost. V dnešní uspěchané době mnozí lidé doufají, že se mohou naučit tajči snadno a rychle, např. na nějakém víkendovém nebo letním semináři, ale k hlubšímu porozumění a získání vyšších dovedností je třeba mnohem delší doby.
Je normální mít otázky, kdykoliv začínáte s aktivitou jako je tajči. Naše kurzy vám mohou poskytnout odpovědi, a níže najdete odpovědi na mnohé otázky, na které se lidé běžně ptají.
Jaké jsou nejběžnější úrazy nebo onemocnění spojené s tajči? – Během cvičení tajči v podstatě nedochází ke zraněním nebo degenerativním změnám jako u známých typů sportu. Tchaj-ťi čchüan tělo nepřetěžuje, naopak, během cvičení regenerují klouby a kosti, posilují se ochablé svalové skupiny a uvolňují se bloky. Zlepšuje se dýchání, krevní oběh a funkce vnitřních orgánů, což prakticky uzdravuje mnoho z tzv. civilizačních nemocí. Častý dotaz na bolesti zejména kloubů dolních končetin je dán tím, že lidé, cvičící nesprávně pozice (většinou pod dohledem nezkušeného cvičitele), příliš přetěžují své nohy a zvýšeným tlakem v kloubech si způsobují nechtěnou bolest. Tomu lze zabránit zvýšením těžiště těla a odlehčením postojů v sestavě, na což vás kvalitní instruktor v našich kurzech jistě upozorní.
Mohou mi předchozí zdravotní problémy, cukrovka, astma, hemeroidy, vyhřezlé ploténky, srdeční arytmie, artróza atd. atp. zamezit studovat tajči? – Ne nezbytně. Jakýkoliv hendykep přirozeně způsobuje obavy, ale pouze lékař může určit riziko pro jednotlivou konkrétní osobu. V převážné většině případů může člověk s jistým omezením praktikovat tajči i přes své zdravotní potíže a často bývají tyto problémy naopak právě tím hlavním důvodem, proč člověk přichází na kurz.
stáhněte si:
Přihláška Ceník Podmínky Výukový plán Etický kodex
太极拳 Тайцзицюань ताई ची تاي تشي טאי צ'י 태극권 Таичичуан 太極拳
taiji tchaj-ťi tai chi tajči taijiquan tchaj-ťi čchüan tai chi chuan taiči čuan
Ústecký kraj - Louny - Chomutov - Litvínov - Teplice - Ústí nad Labem - Litoměřice - Děčín - Severní Čechy