Obejmutí kolena

Lou-si - čínsky 摟膝 (pchin-jin: Lǒuxī) se dá přeložit jako "obejmutí kolena", nebo "shrábnutí kolena", případně "zakrytí kolena".
 
První znak  lou má více významů: obejmout, hrabat, sbírat, nebo i zakrýt.
Druhý znak si znamená koleno.
 
Často se tento pohyb označuje 摟膝拗步 lou-si ao-pu, přičemž 拗步 ao-pu znamená zahnutý krok.
 
Při tomto pohybu jedna ruka klesá směrem dolů před naše tělo tak, jako bychom chtěli zakrýt své koleno. Zároveň si umíme představit sebeobrannou situaci, když nás bude chtít soupeř kopnout a my touto klesající paží jeho nohu zachytíme - ideálně právě u kolena - a buďto ji obejmeme, abychom soupeře následně povalili na zem, nebo ji shrábneme lehce stranou, abychom soupeře druhou rukou odhodili. Podobně můžeme takto shrábnout i soupeřův úder rukou, jak je vidět na videu.
 

Při cvičení lou-si si dávejte pozor na to, abyste srovnali chodidlo i koleno přední nohy se směrem, kam se díváte a kam míří prsty vašich rukou. Chodidlo vaší zadní nohy směřujte šikmo dopředu tak, abyste byli schopni stočit tělo v bocích čelem dopředu. Zatímco dlaň horní ruky míří dopředu, dlaň spodní ruky má být otočená směrem k zemi.
 
Během pohybu pažemi v přípravné fázi se neotáčejte tělem dozadu, ale jen lehce stranou tak, aby vaše ramena zůstala kolmo nad kyčlemi a vaše kolena zůstala nad nárty. Při vykročení nezvedejte nohu vysoko.
 
Snažte se cvičit co nejuvolněněji, bez zbytečné svalové tenze, neučíme se posilovat svaly, ale spíše relaxovat. Pokuste se zkoordinovat pohyb obou paží.
 
Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat na DALŠÍ figuru nebo se vrátit ZPĚT na celou sestavu.
 
 
 
 

Česká asociace taijiquan

Vytvořeno službou Webnode